Легальна зайнятість – крок назустріч майбутньому

В умовах сьогодення нагальним стає питання забезпечення дотримання соціальних гарантій, а саме: легалізація зайнятості та погашення заборгованості з виплати заробітної плати. Тіньова зайнятість, зарплата в конвертах – проблемні явища, що на сьогодні залишаються актуальними.

Адже використання найманої праці без оформлення трудових відносин містить у собі багато негативних моментів, що суттєво впливають на життя людини. Тіньова зайнятість певним чином сприяє поширенню професійних захворювань, зростанню ризиків виникнення нещасних випадків на виробництві, адже офіційно неоформлений працівник не проходить обов’язкового медичного обстеження, з ним не проводяться інструктажі, навчання з техніки безпеки, охорони праці тощо. Кожен працюючий повинен формувати собі необхідний страховий стаж та отримувати легальну заробітну плату. Тільки при поєднанні цих двох складових можна впевнено розраховувати на забезпеченість у майбутньому. Легальна трудова діяльність - це основа соціальної захищеності працюючого населення. Відсутність цивілізованих трудових відносин позбавляє працівників:
- захисту від незаконного звільнення;
- отримання вихідної допомоги у разі звільнення за ініціативою роботодавця;
- гарантованої виплати заробітної плати 2 рази на місяць;
- права на щорічну основну відпустку на менше 24 календарних днів;
- соціальну відпустку з вагітності та пологів ;
- додаткових відпусток передбачених Законом України «Про відпустки»;
- права на оплату листка непрацездатності;
- втрату трудового та страхового стажу для отримання пенсії ;
- права не залучатися до понаднормових робіт без згоди працівника;
- соціальних послуг та виплат у разі нещасного випадку на роботі та професійного захворювання;
- цілої низки інших прав і соціальних гарантій передбачених чинним законодавством.
Погоджуючись на «тіньову» зайнятість, працівники повинні розуміти, що їх очікують ризики, пов’язані з захистом своїх трудових прав та соціальним захистом у разі скрутних життєвих обставин. Укладання трудового договору необхідно для захисту своїх трудових прав на :
- виплату заробітної плати у розмірах не нижче визначених чинним законодавством;
- дотримання нормальної тривалості робочого часу (з розрахунку 40 годин на тиждень);
- оплату роботи у святкові та неробочі дні у подвійному розмірі;
- оплату роботи у нічний час (не нижче 20% тарифної ставки окладу за кожну годину).
Трудовий стаж потрібен у разі настання страхового випадку:
- для отримання допомоги по безробіттю залежно від страхового стажу;
- для отримання допомоги малозабезпеченим сім`ям;
- для отримання субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг;
- для пенсійного забезпечення.
Підсумовуючи, можна сказати, що для реалізації своїх трудових прав та забезпечення свого майбутнього, найманий працівник повинен вимагати від роботодавця легального оформлення трудових відносин через укладання трудового договору, а також регламентацію трудових відносин відповідно до чинного законодавства. У разі відмови роботодавця кожен громадянин має право звернутися до управління соціального захисту населення Первомайської міської ради за адресою : 64102 м.Первомайський 4 м-н, буд. 21, каб. 23, або за тел.. 3-50-15 за захистом своїх конституційних прав. Кожна людина самостійно має вирішувати, що для неї важливіше – жити сьогоденням або мати впевненість у завтрашньому дні, отримуючи надійні соціальні гарантії.

ПЕРВОМАЙСЬКА МІСЬКА РАДА ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Тел/факс: (05748) 3-21-41
E-mail: pervomaisky@ukr.net
Адреса: просп. 40 років Перемоги, 1,