Райони – на громади, медицина – на шматки?
Райони – на громади, медицина – на шматки?

Райони – на громади, медицина – на шматки?

Медична газета "Ваше здоров'я" про медицину в умовах децентралізації. Про медичну галузь в період реформування зі слів голови Первомайської міської територіальної громади Миколи Бакшеєва: "Обійшлося без неприємних сюрпризів"

На території нашої громади й раніше існувала центральна районна лікарня та центр ПМСД. Тож адмінреформа не підкинула нам особливих сюрпризів, як у громадах, котрі отримали лікарні у свою власність після місцевих виборів і зміни територіального складу. Ми більше працювали над тим, як вигідніше законтрактуватися з НСЗУ і нам вдалося підписатися на 11 пакетів, що для районної лікарні є досить непоганим результатом. Для цього закуповували обладнання, навчали фахівців тощо. Рік, що минув, не був показовим в плані успіхів чи невдач, бо заклади отримували фінансування за глобальним бюджетом майже в тому обсязі, що й у попередні роки. Але сьогодні ми вже ухвалюємо низку управлінських рішень щодо отримання інформації від бухгалтерського обліку та її систематизації, аби визначити, який пакет буде рентабельним для закладу, яке відділення заробляє гроші, а яке стане тягарем для лікарні. Виходячи з цього розроблятимемо оптимізаційний план, можливо, деякі відділення об’єднаємо, а найприбутковіші, навпаки, розширимо.

Я  за децентралізацію. Бо вона змушує керівника громади вникати в питання функціонування лікарні, прицільно ними займатися, допомагати закладу оптимізуватися й заробляти кошти. Для мене, як для міського голови, це краще, ніж випрошувати гроші в держави чи рахувати копійки, які йдуть на ліжко-місце. Однак є й нюанси.

Хто чим може – допоможе?

Наразі наш район розділився на дві ТГ, але ми продовжуємо надавати послуги мешканцям обох громад. Одна з них більш спроможна, тож краще відгукується на ініціативи співфінансування. З іншою виникають певні проблеми. Хоча обидві громади ухвалили власні програми розвитку або підтримки медичної галузі, якими передбачено фінансування окремих напрямків, наприклад, відшкодування вартості ліків для реанімаційних хворих. Це не такі вже й великі кошти, але вони зменшать тягар витрат мешканців громад. Також через нашу лікарню вони фінансують власні програми придбання інсулінів, лікування орфанних захворювань, проведення гемодіалізу тощо.

Спроможність громад впливатиме на стан медичної галузі

Виділення ж коштів на утримання ЦРЛ в цілому громади сприймають як дискусійне питання. Якщо заклад розміщений на їхній території – запитань не виникає, інші не вважають це своїм обов’язком. Сьогодні держава делегувала на місця і управлінські, і фінансові повноваження – за винятком «вкраплень», які ми отримуємо від НСЗУ за надані послуги. Як приклад, торік ЦРЛ отримала від облради рентгенапарат, а тепер за власні кошти його ремонтує. А якби в закладу не було коштів? Ми б знехтували правом пацієнтів на безоплатну медичну допомогу? Вочевидь, до того йде. Бо спроможність громади безпосередньо впливатиме на стан медичної галузі на її території. Тому потрібно створити якийсь «механізм вирівнювання», аби мешканці громад не відчували себе обділеними. Бо після адмінреформи в багатьох випадках вийшло так: де було багато, стало ще більше, і навпаки.

Коли держава згадає про свій обов’язок?

На прикладі нашої громади можу сказати, що власні надходження до бюджету нашого міста, на території якого проживає майже 30 тис мешканців, становлять 95 млн. грн. Цього вистачить лише на захищені статті. Тож ми отримуємо дотацію вирівнювання. Останнім часом цей відсоток збільшився, але як то кажуть, більший відсоток від нуля  це все одно нуль. А якщо врахувати, що на місцеві бюджети переклали додаткові зобов’язання, то наша громада навіть втратила. Тож більшість проєктів в медичній галузі наша громада реалізує за рахунок грантових або залучених коштів, а не з місцевого бюджету. За рахунок останнього лише співфінансування, якщо його передбачено проєктом.

Тож я все-таки сподіваюся, що з часом ми відійдемо від практики, коли громади виконують функції держави щодо забезпечення безкоштовної медицини, гарантованої Конституцією України. Адже це обов’язок держави і вона має його виконувати. Але сьогодні громади змушені спрямовувати певні відсотки свого бюджету на медицину. На жаль, не всі мають однакові можливості, тож і рівень фінансування медицини буде різним. Хоча Конституцією України гарантоване рівне право громадян на охорону здоров’я, незалежно від спроможності громади, на території якої вони проживають.

Сам собі пан чи все ж таки господар?

Втім, успіх чи поразка децентралізації значною мірою залежать від менеджменту на місцях. Мало бути головним лікарем  потрібно бути хорошим менеджером. Натомість є такі районні лікарні, котрі спромоглися законтрактуватися лише на два-три пакети. Чи ж виживуть вони? І де лікуватимуть мешканців громад?

Тож ще одне завдання – навчити лікарні самостійно заробляти кошти. Наприклад, з пакетів НСЗУ «випали» послуги фізіотерапевтичного відділення. Найпростіше було його взагалі закрити, однак ми вирішили перевести відділення на госпрозрахунковий принцип роботи. Нині колектив відділення сам заробляє на свою заробітну плату. Для цього довелося конкурувати із приватними масажними та косметологічними салонами, що було непросто. Вчилися і рекламувати себе, і вести стріми, і працювати у соцмережах – аби привабити якомога більше пацієнтів. Доводилося залучати для цього професіоналів зі сторони. Адже похвалитися колективу відділення було чим – у його розпорядженні дороговартісне обладнання, якого немає навіть у приватних клініках. Пацієнти про це дізналися і зараз маємо великий попит на послуги відділення, яке ледь не закрили. І пацієнтам добре, адже багато з них нині потребує післяковідної реабілітації. Наша лікарня визнана закладом першої хвилі з надання допомоги хворим на COVID-19,  які після основного лікування потребують дихальної гімнастики, ЛФК тощо. Тож у лікарні вже напрацьовано пакети післяковідної реабілітації.

Про це та  інші сценарії роботи медичних закладів в умовах  децентралізації в Україні читайте за посиланням видання: https://www.vz.kiev.ua/rajony-na-gromady-medytsyna-na-shmatky/

Переглядів: 224
Дата публікації: 14:04 15.03.2021
Міський голова
Надіслати електронне звернення
Надіслати запит на інформацію
Анонс подій
Подій не заплановано
Нові та оновлені сторінки
Зупинимось в Ізюмському лісі!   12.10.2021
Соціально-економічний паспорт Первомайської міської територіальної громади за 2020 рік   08.10.2021
Проєкт рішення Первомайської міської ради "Про затвердження Методики розрахунку орендної плати за ма   04.10.2021
ЗВІТ про періодичне відстеження результативності рішення виконавчого комітету Первомайської міської    04.10.2021
До уваги громадян Первомайської міської територіальної громади, що перебувають на квартирному обліку   04.10.2021
Інформація про приватизацію обєкта комунальної власності - комплексу будівель та споруд разом з груп   01.10.2021
Оголошення про перереєстрацію квартирної черги для одержання жилих приміщень   01.10.2021
Оголошення про проведення конкурсу з визначення програм (проєктів, заходів), розроблених інститутами   30.09.2021
Оголошення про початок формування складу конкурсної комісії для проведення конкурсу на заміщення вак   30.09.2021
Доповнення до плану діяльності з підготовки проєктів регуляторних актів Первомайської міської ради т   28.09.2021
Посилання
 
 
 
Пошук
Міська владаМіський головаМіська радаКерівний складСтруктураВакансіїЗаходи щодо запобігання корупціїГрафік особистого прийому громадянГрафік виїзних прийомів громадянІнструкція з діловодства у виконавчому комітеті Первомайської міської ради (зі змінами Розпорядження міського голови від 01.04.2020р. №59)ДокументиРезультати поіменного голосуванняРішення Первомайської міської ради Харківської областіРішення виконавчого комітету Первомайської міської радиРозпорядження міського голови з основної діяльностіПроекти рішень Первомайської міської радиПроекти рішень виконавчого комітету Первомайської міськради Харківської областіПереліки розпоряджень міського голови з основної діяльностіПротоколиАрхів рішень Первомайської міськради Харківської областіАрхів рішень виконавчого комітету Первомайської міськради Харківської областіПрозоре містоБюджет та фінансиПоточна діяльністьДокументиКомунальна власністьЖитлові питанняЗакупівліОчищення владиВідкриті даніДоступ до публічної інформаціїРегуляторна політика
Первомайська міська рада Харківської області >>>