МУНІЦИПАЛЬНА НЯНЯ

З 1 січня 2019 року в Україні почала діяти соціальна програма «Муніципальна няня». З її допомогою уряд може відшкодовувати батькам частину зарплати няні, яка доглядає дітей до трьох років.

Хто така муніципальна няня

Це будь-яка фізична особа-підприємець або юридична особа, яка може надавати послуги няні, з якою укладено угоду або договір про догляд за дитиною до трьох років. Тобто це няня, яка надає послуги відповідно до договору, декларує свої доходи та платить податки. Це не поширюється на доглядальниць, які просто беруть оплату готівкою та за домовленістю.

Хто має право на послуги муніципальної няні

Право на «муніципальну няню» мають батьки або опікуни дітей до трьох років, які уклали офіційну угоду з нянею.

Компенсацію послуг няні не можуть отримувати сім’ї, які є батьками-вихователями дитячих будинків сімейного типу, та прийомні батьки, якщо вони вже отримують грошову допомогу від держави.

Компенсація за послуги няні не скасовує декретні виплати та відпустку з догляду за дитиною. Також залишаються інші соціальні пільги та виплати, які отримує родина.

Як скористатися послугою

Самостійно знайти няню та укласти у письмовій формі договір чи угоду про здійснення догляду за дитиною. Це, напевно, найскладніший етап, адже не всі няні готові легалізувати свою діяльність. У договорі щодо догляду за дитиною є низка важливих умов, яких потрібно дотримуватись при підписанні. Тому при оформленні таких документів краще звертатися до юристів.

Протягом місяця після підписання договору з нянею, батьки повинні прийти до місцевого структурного підрозділу з питань соціального захисту населення (УСЗН) за місцем проживання та подати перелік документів:

• паспорт (оригінал та копія з даними про прізвище, ім’я та по батькові, дату його видачі та місце реєстрації)

• ідентифікаційний код (копія та оригінал)

• свідоцтво про народження дитини (копія та оригінал)

• опікуни надають рішення про встановлення опіки (копія та оригінал)

• договір, укладений з нянею (копія та оригінал)

• документи, які підтверджують оплату послугняні (чеки, розрахункова квитанція, виписка з банківського рахунка тощо)

• заява про надання компенсації послуги «муніципальна няня» (зразок заяви надають у відділенні УСЗН)

• заява про перерахування коштів для компенсації послуги «муніципальна няня» із зазначенням рахунка в установі банку (зразок заяви надають у відділенні УСЗН)

Документи розглядають протягом десяти робочих днів, потім погоджують виплату компенсації або відмовляють. Про рішення повідомляють упродовж трьох робочих днів після його ухвалення.

Батьки можуть оскаржити відмову у виплаті компенсацій, але поки цей механізм є досить складним: потрібно залучати адвокатів, скаргу розглядає суд – а це додаткові витрати. Крім того, поки відсутній повний перелік підстав, за яких батькам можуть відмовити в компенсації.

Як будуть компенсувати гроші

Щоб отримати компенсацію, батькам чи опікунам щомісяця до 5 числа потрібно надавати в УЗСН докази оплати послуг няні. Виплати проводяться щомісяця на той рахунок, який був вказаний у пакеті документів.

Якщо цього не зробити або надіслати чеки пізніше – держава не буде виплачувати компенсацію «муніципальної няні» за поточний місяць. Виплати продовжаться із наступного місяця, якщо батьки вчасно подадуть документи, що підтверджують оплату послуг.

Компенсацію виплачують на той період, на який було укладено договір із муніципальною нянею. Якщо договір розривають достроково, батьки зобов’язані повідомити про це у відділення УСЗН протягом одного робочого дня.

Виплата компенсації також припиняється у разі переїзду батьків або якщо няня завершує свою діяльність.

Від чого залежить сума компенсації

Сума відшкодування залежить тільки відрозміру прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років. Станом на 1 січня 2020 року сума відшкодування становить 1779гривень. Якщо прожитковий мінімум зростатиме – збільшуватиметься і розмір компенсації.

Плюси та мінуси для батьків

• відшкодування частини витрачених коштів;

• відшкодування здійснюється на кожну дитину окремо;

• можливість притягнення няні до відповідальності через укладений з нею договір.

• сума можливої компенсації є досить малою і не відображає запити сучасного ринку.

Послуга «муніципальна няня» є реальною і корисною. Муніципальній няні потрібно легалізувати свою діяльність, тобто зареєструвати юридичну особу або стати фізичною особою-підприємцем. Потім їй треба сплачувати податки, здавати щорічні звіти, подавати декларації.

Це новий досвід і для пересічних громадян, і для працівників УСЗН.

Якщо Ви потребуєте додаткових роз’яснень з цього або інших правових питань, пропонуємо звернутись  до Бюро безоплатної правової допомоги за адресою: м. Первомайський, м – н ½, буд. 56.  Телефон для довідок (05748) 3-31-21;  0 999- 221-881.

Дата публікації: 11:19 18.03.2020
Нові та оновлені сторінки
Повідомлення про оприлюднення проєкту рішення виконавчого комітету Первомайської міської ради «Про з   19.10.2020
Додаток до Проєкту рішення виконавчого комітету Первомайської міської ради "Про затвердження розміру   19.10.2020