Праця неповнолітніх громадян України
Праця неповнолітніх громадян України

Праця неповнолітніх громадян України

Особливості прийняття на роботу неповнолітніх осіб, права та гарантії неповнолітніх працівників

Прийшов час літніх канікул і у старшокласників і юних студентів з’явилась можливість отримати власний дохід. Основним джерелом такого доходу стає робота. Неповнолітнім, перш ніж розпочати пошуки роботи, і роботодавцям, перш ніж прийняти їх на роботу, корисно ознайомитися з положеннями законодавства про працю України стосовно осіб, які ще не досягли 18 років — вони, відповідно до законодавства України, вважаються неповнолітніми.

Відповідно до ст. 187 Кодексу законів про працю (далі – КЗпП), неповнолітні, тобто особи, що не досягли вісімнадцяти років, у трудових правовідносинах прирівнюються у правах до повнолітніх, і вони, так само як і повнолітні, зобов’язані чесно й сумлінно працювати, вчасно й точно виконувати розпорядження роботодавця, додержуватися трудової дисципліни тощо. А в галузі охорони праці, робочого часу, відпусток та деяких інших умов праці користуються пільгами, встановленими законодавством України.

За загальним правилом, не допускається прийняття на роботу осіб молодше шістнадцяти років. Щоправда, як виняток, за згодою одного з батьків або особи, яка його замінює, можуть, прийматись на роботу особи, які досягли п'ятнадцяти років. Також, для підготовки молоді до продуктивної праці допускається прийняття на роботу учнів загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних і середніх спеціальних навчальних закладів у вільний від навчання час по досягненні ними чотирнадцятирічного віку за згодою одного з батьків або особи, що його замінює (ст. 188 КЗпП) для виконання легкої роботи, що не завдає шкоди здоров’ю і не порушує процесу навчання.

Працевлаштування неповнолітніх відповідно до чинного законодавства України про працю, обов’язково здійснюється на підставі письмового трудового договору і лише після попереднього медичного огляду.

На кожному підприємстві, в установі чи організації має вестися спеціальний облік працівників, які не досягли вісімнадцяти років, із зазначенням дати їх народження (ст. 189 КЗпП). Згідно зі ст. 190 КЗпП України, забороняється застосування праці осіб молодше вісімнадцяти років на важких роботах і на роботах зі шкідливими або небезпечними умовами праці, а також на підземних роботах.

Законодавством також передбачена заборона залучати осіб, молодших вісімнадцяти років, до підіймання і переміщення вантажів, маса яких перевищує встановлені для цієї категорії громадян граничні норми. Перелік важких робіт і робіт із шкідливими і небезпечними умовами праці, а також граничні норми підіймання і переміщення вантажів особами молодше вісімнадцяти років затверджуються Міністерством охорони здоров'я України за погодженням з Державним комітетом України по нагляду за охороною праці. Забороняється також залучати працівників молодше вісімнадцяти років до нічних, надурочних робіт і робіт у вихідні дні (ст. 192 КЗпП).

Для робітників віком до 18 років, встановлено скорочена тривалість робочого часу, а саме:

- для працівників віком від 16 до 18 років – 36 годин на тиждень,

- для осіб від 15 до 16 років (учням від 14 до 15 років, які працюють в період канікул) – 24 години на тиждень.

При цьому заробітна плата таким працівникам виплачується в такому ж розмірі, як працівникам відповідних категорій при повній тривалості щоденної роботи, тобто скорочення робочого часу для неповнолітніх означає, що їх скорочений робочий час оплачується за тією ж тарифною ставкою (тим же посадовим окладом), що й нормальний робочий день дорослого працівника тієї ж спеціальності, кваліфікації та за інших рівних умов.

Діти, які працюють, мають право на щорічну відпустку тривалістю 31 календарний день.Звільнення працівників молодше 18 років з ініціативи власника або уповноваженого ним органу допускається, але тільки за згодою служби у справах дітей.

Додаткові гарантії держави щодо захисту прав неповнолітніх на працю, а також стимулювання роботодавців до створення нових робочих місць зазначаються й у Законі України «Про зайнятість населення» (далі – Закон).

Законом (ст. 29) передбачено стажування для студентів з метою набуття досвіду тривалістю до 6 місяців з записом до трудової книжки. Студенти закладів вищої освіти та учні закладів професійної (професійно-технічної» освіти, що здобули спеціальність або професію за освітньо-кваліфікаційним рівнем «кваліфікований робітник», «молодший спеціаліст», освітньо-професійним ступенем "молодший бакалавр", освітнім ступенем "бакалавр", продовжують здобувати освіту за наступним ступенем (освітньо-кваліфікаційним рівнем) і проходять стажування на підприємствах за спеціальністю або професією, за якою здобувається освіта, на визначених договором про стажування умовах у вільний від навчання час. Порядок укладення і типова форма договору про стажування затверджені постановою КМУ від 16.01.2013р. №20.

Діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, особи, яким виповнилося 15 років і які за згодою одного з батьків або особи, яка їх замінює, можуть, як виняток, прийматися на роботу, молодь, яка закінчила або припинила навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної) освіти, і яка вперше приймається на роботу відносяться до соціально незахищеної категорії громадян. Для працевлаштування зазначеної категорії громадян підприємствам, установам та організаціям з чисельністю штатних працівників понад 20 осіб встановлюється квота у розмірі 5 відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників за попередній календарний рік (ст. 14 Закону).

Статтею 53 Закону встановлена відповідальність роботодавців за порушення законодавства про зайнятість. Наприклад, при невиконанні квоти для працевлаштування соціально незахищених категорій громадян  у разі невиконання роботодавцем протягом року квоти для працевлаштування громадян соціально незахищеної категорії, з нього стягується штраф за кожну необґрунтовану відмову у працевлаштуванні таких осіб у межах відповідної квоти у двократному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої на момент виявлення порушення.

Відповідно до ст. 26 Закону роботодавцям, які працевлаштовують на нові робочі місця молодь, яка закінчила або припинила навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних і вищих навчальних закладах і яка вперше приймається на роботу, та яким надано статус безробітного, за направленням територіальних органів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, строком не менше ніж на два роки щомісяця протягом одного року компенсуються фактичні витрати у розмірі єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за відповідну особу за місяць, за який він сплачений.

Для отримання консультації, неповнолітні особи та роботодавці  міста Первомайський можуть звернутися до управління праці та соціального захисту населення Первомайської міської ради за адресою: м. Первомайський,       4 мікрорайон, каб. №23, тел. 3-53-84.

Переглядів: 528
Дата публікації: 14:29 16.06.2020
Міський голова
Надіслати електронне звернення
Надіслати запит на інформацію
Анонс подій
Подій не заплановано
Нові та оновлені сторінки
Посилання
 
 
 
 

 

 
Пошук
Міська владаМіський головаМіська радаКерівний складСтруктураВакансіїЗаходи щодо запобігання корупціїГрафік особистого прийому громадянГрафік виїзних прийомів громадянІнструкція з діловодства у виконавчому комітеті Первомайської міської ради (зі змінами Розпорядження міського голови від 01.04.2020р. №59)ДокументиРезультати поіменного голосуванняРішення Первомайської міської ради Харківської областіРішення виконавчого комітету Первомайської міської радиРозпорядження міського голови з основної діяльностіПроекти рішень Первомайської міської радиПроекти рішень виконавчого комітету Первомайської міської ради Харківської областіПереліки розпоряджень міського голови з основної діяльностіПротоколиАрхів рішень Первомайської міськради Харківської областіАрхів рішень виконавчого комітету Первомайської міськради Харківської областіПрозоре містоБюджет та фінансиПоточна діяльністьДокументиКомунальна власністьЖитлові питанняЗакупівліОчищення владиВідкриті даніДоступ до публічної інформаціїРегуляторна політика
Первомайська міська рада Харківської області >>>