АТ "Харківгаз": Щодо послуги розподілу газу як невід’ємної складової енергетичної безпеки регіону
АТ \"Харківгаз\": Щодо послуги розподілу газу 
як невід’ємної складової 
енергетичної безпеки регіону

АТ "Харківгаз": Щодо послуги розподілу газу як невід’ємної складової енергетичної безпеки регіону

Інформація АТ «Харківгаз» з приводу зростання тарифів на комунальні послуги – ціни на газ та електроенергії, тарифів на тепло та воду.

З початку січня поточного року у багатьох регіонах України пройшли мітинги з приводу зростання тарифів на комунальні послуги – ціни на газ та електроенергії, тарифів на тепло та воду.  
В ситуації, що склалася, знову звертаємо увагу на те, що АТ «Харківгаз» не має відношення до ціни газу – підприємство не має ліцензії на постачання природного газу та жодним чином не впливає на формування ціни газу.
Акціонерне товариство «Харківгаз» є Оператором газорозподільних мереж, має відповідну ліцензію та надає послуги з розподілу (доставки) природного газу споживачам на території Харківської області. 
Газорозподільні мережі - це системи газопроводів високого, середнього та низького тиску, вуличні та газопроводи вводи. Їх загальна протяжність у Харківській області становить понад 17 тис. км. Крім того, це обладнання, споруди та об’єкти, пов’язані із роботою зазначених газопроводів - газорегуляторні пункти (ГРП та ШГРП), станції електрохімзахисту та інше.
В Україні газорозподільні мережі мають різну форму власності. Належать державі, операторам ГРМ, знаходяться в комунальній, кооперативній або приватній власності.
Близько 2,4 тис фахівців АТ «Харківгаз» забезпечують щоденне утримання та обслуговування всієї газорозподільної системи, незалежно від форми власності. АТ «Харківгаз» несе відповідальність за безперебійну та безпечну доставку газу газовими мережами всім споживачам регіону. Для цього організовано та забезпечено роботу аварійно-диспетчерської служби 104, щоденне обслуговування мереж, ремонти та модернізації газової інфраструктури, встановлення та повірку лічильників газу, облік спожитого газу, сервісне обслуговування споживачів, тощо.
Оператор ГРМ несе відповідальність за стабільну роботу закріпленої газової мережі, безаварійне та безперебійне газопостачання на території ліцензійної діяльності. 
 
Тариф на розподіл (доставку) газу для кожного оператора ГРМ щорічно затверджує державний регулятор – Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Крім того, НКРЕКП проводить регулярні перевірки та контроль за діяльністю Операторів ГРМ.
 
Тариф на розподіл — це вартість гарантованої доставки кубічного метра газу до споживача. НКРЕКП розраховує цю величину для кожного оператора ГРМ шляхом співвідношення вартості витрат на обслуговування газорозподільної мережі до річної замовленої потужності (обсягу газу, доставленого до споживачів за рік).
 
Тариф — єдине джерело фінансування газорозподільних мереж області та оператора ГРМ.
 
Відповідно до Постанови НКРЕКП від 30.12.2020 р. №2782 «Про встановлення тарифу на послуги розподілу природного газу для АТ «Харківгаз», з 1 січня 2021 року підприємству встановлено тариф на послуги розподілу природного газу в розмірі 1,9 грн. за 1 м куб. (без урахування ПДВ). 
Найбільшими елементами витрат у структурі тарифу є:
1) фонд оплати праці, який із нарахуваннями складає понад 40% планової тарифної виручки;
2) придбання природного газу на виробничо технологічні витрати, що складає близько 35% планової тарифної виручки.
Решта елементів витрат структури тарифу не перевищують 5% планової тарифної виручки. Серед них, зокрема, вартість придбання матеріалів (паливо, електроенергія, запчастини, розхідні та ін. матеріали), операційні витрати, амортизаційні відрахування, встановлення, повірка та заміна лічильників населенню тощо.
 
Отже, основні витрати підприємства пов’язані з вартістю газу, який Оператори ГРМ придбавають для технологічних потреб. 
Технологічний газ використовується для забезпечення належного тиску газу в мережах, щоб газ рухався по газопроводах до споживачів. Вартість цього газу є однією з найбільших складових вартості доставки. Він придбавається газорозподільними підприємствами за ринковою ціною, із застосуванням тендерних процедур.
В діючому тарифі НКРЕКП заклала вартість технологічного газу на рівні 6 тис. грн. за  тис. м куб., в той час, як останні кілька місяців вартість ресурсу  на ринку є значно вищою. 
 
Ще одна значна складова тарифу – заробітна плата працівників. Щоб кожен споживач мав надійне газопостачання своєї оселі, офісу або підприємства, газорозподільні мережі треба постійно обслуговувати. Щодня газовики долають сотні кілометрів, обстежуючи газопроводи на предмет витоків газу, усувають пошкодження мереж і обладнання, виконують капітальні ремонти й осучаснюють мережі для надійного та безперебійного газопостачання. 
У АТ «Харківгаз» працюють 2,4 тис. працівників – у всіх районах області. Вони мають спеціальні знання, працюють здебільшого у ненормованому графіку, часто – в умовах підвищеної небезпеки.
Останніми роками через низький рівень заробітної плати газорозподільні підприємства втратили сотні кваліфікованих кадрів. Перегляд фондів оплати праці підприємств регулятор почав лише у минулому році. У 2020 році середня заробітна плата працівників газових компаній становила близько 10 тис. гривень. Тобто рівень оплати праці підвищили та наблизили до середнього у промисловості.  
Крім того, за рахунок тарифу фінансуються робота аварійно-диспетчерської служби 104, поточні ремонти, заміна й осучаснення газового обладнання, щоденні заходи з обслуговування мереж задля підвищення безпеки газопостачання споживачів, усі необхідні роботи з обліку газу. Крім того, вперше з минулого року НКРЕКП передбачила в тарифі на розподіл кошти для формування обмінного фонду лічильників газу, які встановлюватимуть побутовим клієнтам на час проведення повірки індивідуальних газових лічильників.  Усі ці витрати є постійними, фіксованими й контролюються Регулятором.  
Слід також зауважити, що у 2021 році з платіжок за розподіл (доставку) газу зникнуть температурні коефіцієнти приведення обсягів спожитого газу до стандартних умов. Після двох років судів обсяги технологічних втрат газу враховані Державним регулятором в тарифі на його доставку.
 
Виходячи з викладеного, чітко видно, плата за розподіл газу – це не плата «за трубу», як сьогодні часто її називають. Послуга розподілу газу – це складний технологічний процес, який має свою собівартість, забезпечується спеціалізованими структурами та фахівцями. Саме завдяки роботі Операторів газорозподільних мереж досягається безпечне та безаварійне газопостачання кожного споживача. 
 
 
 
З повагою
 
Начальник Зміївського відділення АТ «Харківгаз»                   Сергій Гниря                            

Приєднані документи:

Оригінал листа щодо послуги росподілу газу
Переглядів: 536
Дата публікації: 13:37 19.01.2021
Міський голова
Надіслати електронне звернення
Надіслати запит на інформацію
Анонс подій
Подій не заплановано
Нові та оновлені сторінки
Проєкт рішення Первомайської міської ради «Про встановлення ставок та пільг із сплати податку на нер   16.06.2021
ЗВІТ про базове відстеження проєкту рішення виконавчого комітету Первомайської міської ради «Про зат   16.06.2021
ЗВІТ про базове відстеження проєкту рішення Первомайської міської ради «Про затвердження Положення п   16.06.2021
ЗВІТ про базове відстеження проєкту рішення Первомайської міської ради «Про встановлення ставок та п   16.06.2021
ЗВІТ про періодичне відстеження результативності рішення Первомайської міської ради від 11.09.2014 №   14.06.2021
Зміни до паспорту 1216017 "Інша діяльність пов язана з експлуатацією об єктів житлово-комунального г   10.06.2021
Рука допомоги повертається   08.06.2021
Кількість запитів за травень 2021 рік   07.06.2021
Проєкт рішення виконавчого комітету Первомайської міської ради "Про затвердження Правил розміщення з   04.06.2021
ЗВІТ про періодичне відстеження результативності рішення виконавчого комітету Первомайської міської    04.06.2021
Посилання
 
 
 
Пошук
Міська владаМіський головаМіська радаКерівний складСтруктураВакансіїЗаходи щодо запобігання корупціїГрафік особистого прийому громадянГрафік виїзних прийомів громадянІнструкція з діловодства у виконавчому комітеті Первомайської міської ради (зі змінами Розпорядження міського голови від 01.04.2020р. №59)ДокументиРезультати поіменного голосуванняРішення Первомайської міської ради Харківської областіРішення виконавчого комітету Первомайської міської радиРозпорядження міського голови з основної діяльностіПроекти рішень Первомайської міської радиПроекти рішень виконавчого комітету Первомайської міськради Харківської областіПереліки розпоряджень міського голови з основної діяльностіПротоколиАрхів рішень Первомайської міськради Харківської областіАрхів рішень виконавчого комітету Первомайської міськради Харківської областіПрозоре містоБюджет та фінансиПоточна діяльністьДокументиКомунальна власністьЖитлові питанняЗакупівліОчищення владиВідкриті даніДоступ до публічної інформаціїРегуляторна політика
Первомайська міська рада Харківської області >>>