ЧИ Є БЕЗПЕЧНІ ДОЗИ АЛКОГОЛЮ ДЛЯ ВАГІТНИХ?
ЧИ Є БЕЗПЕЧНІ ДОЗИ АЛКОГОЛЮ ДЛЯ ВАГІТНИХ?

ЧИ Є БЕЗПЕЧНІ ДОЗИ АЛКОГОЛЮ ДЛЯ ВАГІТНИХ?

Розповідаємо правду про вплив алкоголю на ще не народжену дитину і почнемо з найважливішого: безпечної дози алкоголю для вагітних не буває. Навіть один келих вина може нашкодити плоду, а після народження — дитині.

Споживання будь-якої кількості алкоголю, навіть одного бокала вина, призводить до проникнення етилового спирту крізь плаценту і потрапляння до плода, що розвивається.

Дитина в утробі матері не може нейтралізувати дію етилового спирту через печінку чи в інший спосіб. Алкоголь проникає до організму дитини, і його концентрація не відрізняється від концентрації в крові матері.

Залежно від багатьох факторів, зокрема стажу прийому алкоголю, дози, стану здоров’я матері, сімейної історії тощо, вплив алкоголю може призводити до різних ступенів порушення розвитку дитини та навіть до її смерті.

Ось неповний список можливих порушень:

 • когнітивні;

 • поведінкові;

 • емоційні та адаптаційні;

 • вроджені аномалії;

 • довгострокові наслідки для здоров’я;

 • ранній розвиток неінфекційних захворювань.

Наслідки внутрішньоутробного впливу етилового спирту на здоров’я

Впливи алкоголю на здоров’я об’єднані під загальним терміном фетальний алкогольний спектр розладів (ФАСП), який складається з 4 ступенів:

 • фетальний алкогольний синдром (ФАС) — найважчий і проявляється найбільшими відхиленнями у психофізіологічному розвитку дитини;

 • частковий фетальний алкогольний синдром;

 • розлади нервової системи, пов’язані з алкоголем;

 • вроджені дефекти, пов’язані з алкоголем.

Алкоголь може вплинути на будь-який орган або систему плода, що розвивається, і як наслідок дитина може мати широкий спектр різноманітних супутніх захворювань.

Нещодавнє дослідження виявило 428 супутніх захворювань у осіб із ФАСП із діагнозами з 18 із 22 розділів Міжнародної статистичної класифікації хвороб і пов’язаних із ними проблем зі здоров’ям.

Внутрішньоутробний вплив алкоголю зумовлює наслідки на все життя, і не діагностований ФАСП часто спричиняє потік пацієнтів до лікарів будь-яких спеціальностей.

Які симптоми розладів фетального алкогольного спектра

Симптоми ФАСП із дитинства до повноліття можуть включати:

 • нетипові риси обличчя, такі як гладкий гребінь між носом і верхньою губою;

 • затримку фізичного розвитку та низький зріст;

 • вади зору і слуху;

 • поведінкові проблеми, як-от сильний гнів або спалахи дратівливості;

 • порушення пам’яті;

 • труднощі з навчанням та увагою;

 • проблеми зі спілкуванням.

Деякі з цих симптомів можуть призвести до труднощів у школі, які можуть зберігатися і в дорослому віці та ускладнювати пошук роботи, соціальну адаптацію тощо.

Низка поведінкових особливостей може зумовлювати проблеми в спілкуванні з іншими, створювати напругу в особистих і сімейних стосунках.

Інші симптоми ФАСП, що можуть проявлятися у дорослому віці:

Як часто зустрічаються такі порушення

На сьогодні глобальна поширеність ФАСП серед дітей та молоді становить 7,7 випадків на 1 000 осіб. Але точна кількість дітей і дорослих, що мають якийсь із типів порушень фетального алкогольного спектра, невідома.

Порушення ФАСП найбільш поширені у Європейському регіоні ВООЗ, де їх реєструють у 19,8 випадків на 1 000 населення. Але у деяких районах і громадах фактична кількість тих, хто має один із розладів, може бути вищою.

За деякими даними, ознаки ФАСП реєструють у 1–5% першокласників у США та країнах Західної Європи. Ще важче діагностувати легші форми таких порушень, які іноді виявляються уже в дорослому віці, коли низка захворювань спонукає лікаря вивчити сімейну історію і з’ясовується, що людина піддавалася впливу алкоголю під час внутрішньоутробного розвитку.

Згідно з дослідженнями, оцінки можуть бути заниженими через незареєстровані або недіагностовані випадки ФАСП.

Яка ситуація в Україні

В Україні, на жаль, немає досконалої діагностики порушень фетального алкогольного спектра через труднощі діагностики. За даними ВООЗ, Україна має один із найвищих у світі рівнів поширення фетального алкогольного синдрому — 5 випадків на 1 000 осіб.

Дослідження ВООЗ 2023 року показало, що в Україні 75,2% жінок уживають алкоголь, з них 50,8% — це жінки репродуктивного віку (30–44 роки). Саме в цей період більшість жінок може виносити і народити дитину.

Щоб ваша дитина не потрапила в сумну статистику вище, повністю відмовтеся від алкоголю під час вагітності.

 

 

 

Переглядів: 749
Дата публікації: 10:54 09.04.2024
Міський голова
Надіслати електронне звернення
Надіслати запит на інформацію
Анонс подій
Подій не заплановано
Нові та оновлені сторінки
Відшкодування вартості отриманих послуг при самостійному санаторно-курортному лікуванні на території   18.06.2024
СТРАТЕГІЯ РОЗВИТКУ ПЕРВОМАЙСЬКОЇ МІСЬКОЇ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ НА ПЕРІОД 2024‑2   18.06.2024
Щомісячна адресна грошова допомога дітям загиблих (померлих) захисників і захисниць України   12.06.2024
Щомісячна адресна грошова допомога на оплату житлово-комунальних послуг   12.06.2024
Звіт про періодичне відстеження результативності рішення міської ради від 11.09.2014 №1051-61/6 "Про   07.06.2024
Виплата часткової компенсації за виготовлення та встановлення пам’ятних знаків (надгробків) на могил   03.06.2024
Компенсація оплати за навчання захисникам і захисницям України   03.06.2024
Співпраця з КНП "Центр Життєстійкості". Про надання послуги життєстійкості   03.06.2024
соціальна картка Терцентр   22.05.2024
соціальна картка Життєстійкість   22.05.2024
Посилання
 
 
 
 

 

 
Пошук
Міська владаМіський головаМіська радаКерівний складСтруктураВакансіїЗаходи щодо запобігання корупціїГрафік особистого прийому громадянГрафік виїзних прийомів громадянІнструкція з діловодства у виконавчому комітеті Первомайської міської ради (зі змінами Розпорядження міського голови від 01.04.2020р. №59)ДокументиРезультати поіменного голосуванняРішення Первомайської міської ради Харківської областіРішення виконавчого комітету Первомайської міської радиРозпорядження міського голови з основної діяльностіПроекти рішень Первомайської міської радиПроекти рішень виконавчого комітету Первомайської міської ради Харківської областіПереліки розпоряджень міського голови з основної діяльностіПротоколиАрхів рішень Первомайської міськради Харківської областіАрхів рішень виконавчого комітету Первомайської міськради Харківської областіПрозоре містоБюджет та фінансиПоточна діяльністьДокументиКомунальна власністьЖитлові питанняЗакупівліОчищення владиВідкриті даніДоступ до публічної інформаціїРегуляторна політика
Первомайська міська рада Харківської області >>>