Цукровий діабет: як зрозуміти, що час відвідати лікаря?
Цукровий діабет: як зрозуміти, що час відвідати лікаря?

Цукровий діабет: як зрозуміти, що час відвідати лікаря?

Тиждень громадського здоров'я

Цукровий діабет (ЦД) дуже поширене захворювання. Близько 415 млн людей у всьому світі мають ЦД, і приблизно у 193 млн людей він недіагностований. Серед хворих на ЦД, близько 90 % припадає саме на ЦД 2 типу.

ЦД часто спричиняє глибокі психологічні та фізичні страждання не лише людини, яка хворіє, а й усіх членів сім’ї. Попри значний обсяг інформації стосовно факторів ризику ЦД 2 типу та доказів успішної профілактики, захворюваність продовжує зростати в усьому світі. І тут важливо розуміти, що раннє виявлення захворювання через скринінг, проведення профілактичних заходів та застосування ефективних методів лікування, запобігають виникненню ускладнень та знижують захворюваність і смертність.

Підступність ЦД 2 типу полягає в тому, що на  початку захворювання практично відсутні будь-які ознаки та симптоми. І це призводить до того, що вперше діагноз ЦД 2 типу встановлюється, коли людина хворіє впродовж декількох років. При цьому виникають незворотні зміни, що спричиняють такі ускладнення, як діабетична стопа, ретинопатія та інші. Тим часом ЦД 2 типу постійно прогресує. Важливо починати лікування одразу після встановлення діагнозу. 

Скринінговими тестами для виявлення такого стану є визначення рівня глюкози в плазмі натщесерце та глікозильованого гемоглобіну HbA1C. Для запобігання подальшому розвитку ЦД 2 типу, ефективною буде корекція способу життя (підвищення фізичної активності, збалансоване харчування тощо).

Коли необхідно відвідати лікаря?

Рекомендації Американської діабетичної асоціації визначають, що скринінг на ЦД за відсутності факторів ризику, слід проводити з 35 років. Це пов’язано з тим, що ЦД розвивається у досить молодому віці. У дорослих із надмірною масою тіла чи ожирінням, які мають один або декілька факторів ризику, тестування на цукровий діабет 2 типу,  скринінг слід проводити незалежно від віку.

Фактори ризику ЦД 2 типу

  • наявність родичів з ЦД;

  • серцево-судинні захворювання;

  • артеріальна гіпертензія (≥140/90 мм рт. ст.);

  • високий рівень холестерину;

  • надмірна вага та  ожиріння;

  • низька фізична активність;

  • синдром полікістозних яєчників у жінок.

Оцінити свій ризик цукрового діабету ви можете на сайті Центру.

Цей тест є формою оцінки ризиків ЦД 2 типу, що є частиною Уніфікованого клінічного протоколу первинної та вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги «Цукровий діабет 2 типу», затвердженого Наказом Міністерства охорони здоров’я № 1118 від 21 грудня 2012 року. 

Важливо пам’ятати, що результати такого тесту не є діагнозом, і лише вказують на ймовірний ризик виникнення ЦД 2 типу. 

Для розширеної інтерпретації результату обов’язково звертайтеся до свого сімейного лікаря. Оскільки, тільки лікар визначає подальший план діагностики, профілактичних заходів та лікування; надає рекомендації стосовно зміни способу життя, зокрема, збільшення фізичної активності (щонайменше 150 хв на тиждень помірної інтенсивності), збалансоване харчування (низькокалорійна, низьковуглеводна їжа) тощо. Тож, будьте активними та свідомими стосовно власного здоров’я. І при необхідності своєчасно звертайтеся до свого сімейного лікаря!

Переглядів: 84
Дата публікації: 07:44 16.05.2024
Міський голова
Надіслати електронне звернення
Надіслати запит на інформацію
Анонс подій
Подій не заплановано
Нові та оновлені сторінки
Відшкодування вартості отриманих послуг при самостійному санаторно-курортному лікуванні на території   18.06.2024
СТРАТЕГІЯ РОЗВИТКУ ПЕРВОМАЙСЬКОЇ МІСЬКОЇ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ НА ПЕРІОД 2024‑2   18.06.2024
Щомісячна адресна грошова допомога дітям загиблих (померлих) захисників і захисниць України   12.06.2024
Щомісячна адресна грошова допомога на оплату житлово-комунальних послуг   12.06.2024
Звіт про періодичне відстеження результативності рішення міської ради від 11.09.2014 №1051-61/6 "Про   07.06.2024
Виплата часткової компенсації за виготовлення та встановлення пам’ятних знаків (надгробків) на могил   03.06.2024
Компенсація оплати за навчання захисникам і захисницям України   03.06.2024
Співпраця з КНП "Центр Життєстійкості". Про надання послуги життєстійкості   03.06.2024
соціальна картка Терцентр   22.05.2024
соціальна картка Життєстійкість   22.05.2024
Посилання
 
 
 
 

 

 
Пошук
Міська владаМіський головаМіська радаКерівний складСтруктураВакансіїЗаходи щодо запобігання корупціїГрафік особистого прийому громадянГрафік виїзних прийомів громадянІнструкція з діловодства у виконавчому комітеті Первомайської міської ради (зі змінами Розпорядження міського голови від 01.04.2020р. №59)ДокументиРезультати поіменного голосуванняРішення Первомайської міської ради Харківської областіРішення виконавчого комітету Первомайської міської радиРозпорядження міського голови з основної діяльностіПроекти рішень Первомайської міської радиПроекти рішень виконавчого комітету Первомайської міської ради Харківської областіПереліки розпоряджень міського голови з основної діяльностіПротоколиАрхів рішень Первомайської міськради Харківської областіАрхів рішень виконавчого комітету Первомайської міськради Харківської областіПрозоре містоБюджет та фінансиПоточна діяльністьДокументиКомунальна власністьЖитлові питанняЗакупівліОчищення владиВідкриті даніДоступ до публічної інформаціїРегуляторна політика
Первомайська міська рада Харківської області >>>