Лептоспіроз – актуальна інфекція для Харківської області

Первомайське відділення Лозівської філії ДУ «Харківський ОЦКПХ МОЗ» інформує

Лептоспіроз – особливо небезпечна інфекція, яка може викликати спалахи та має високу летальність. На території Харківської області природні осередки цієї інфекції виявлені в третині територіальних громад, у тому числі у м. Харків. Щороку в області реєструються випадки захворювання людей. У 2023 році на території нашої області було зареєстровано 11 випадків цього захворювання, 1 випадок завершився смертю.

Основними носіями лептоспір в природі є дрібні ссавці, можуть бути свійські та сільськогосподарські тварини (собаки, свині, корови).

Захворюваність має виражену літньо-осінню сезонність, що обумовлено переважним зараженням людей під час рибалки та купання у відкритих водоймах, випасу тварин на луках. Лептоспіри потрапляють до організму людини через ушкоджену шкіру та слизові оболонки. Також можливо інфікуватися  при вживанні продуктів, забруднених виділеннями гризунів, під час догляду за хворими тваринами. В умовах війни при нестабільній роботі систем водопостачання, відсутності умов дотримання санітарно-гігієнічного режиму зростає ризик передачі інфекції через харчові продукти.

Перші ознаки захворювання виникають через 1-2 тижні після інфікування у вигляді підвищення температури тіла до 39- 40˚С, сильного головного болю та болю у м’язах ніг, крововиливу в склери очей та висипання на шкірі, виникають ознаки жовтяниці.

Щоб запобігти хворобі, рекомендується дотримуватись наступних правил:

• уникати купання у незнайомих водоймищах, особливо поблизу ділянок з густою рослинністю та випасом сільськогосподарських тварин, не заходити до води при наявності на шкіри відкритих ран та подряпин;

• не рибалити, стоячи у воді босоніж – треба користуватися гумовими чоботами;

• роботи по заготівлі сіна, збиранню врожаю на вологому ґрунті, догляду за тваринами проводити у вологонепроникному взутті, гумових рукавичках;

• продукти харчування зберігати у недоступній для дрібних ссавців тарі, не вживати в їжу продукти, які пошкоджені гризунами або забруднені їх виділеннями;

• в житлових та підсобних приміщеннях за наявності мишей та щурів проводити дератизацію.

При виникненні підозри на захворювання треба негайно звернутися за медичною допомогою. Своєчасне встановлення діагнозу підвищує шанс зберегти життя.

Дата публікації: 14:50 18.07.2024